|
Velkommen til Mylius-Erichsen Bryghus A/S - et folkeejet bryghus | ||
|
>>ØL SMAGNING, RUNDVISNING OG 3-RETTERS MENU Onsdag den 22. september er der mulighed for at få en kulinarisk oplevelse på Cafe Bryghuset med ølsmagning(4x33 cl. ), rundvisning og en dejlig 3-retters menu. Vores nye brygger Martin kommer og fortæller om øllet og viser rundt i kælderen, hvor fadøllet brygges.
Udnyt denne unikke mulighed for at få en dybere indsigt i ølbrygning og nyd tre dejlige retter kreeret til lejligheden af cafeens chefkok. Pris kr. 450,- For aktionærer kun. Kr. 399,- Tilmelding senest fredag d. 17. september. På tlf. 9674 7470 Bestyrelsen har arbejdet hårdt på at sikre bryghusets økonomi ved at tilpasse omkostninger med indtægter, hvorfor vi overgik fra en fastansat brygger til en timebaseret aftale. En anden meget væsentlig del har været forhandlinger med banker og salg af indretning til ejendomsudlejer Green Ejendomme. De har købt og overtaget indretning samt lejemålet med Cafe Bryghuset. Det betyder, som sagt at vi er gældfri.
>>SÅ ER DER UDSOLGT TIL OKTOBERFESTEN...
![]() En helt utrolig interesse for oktoberfesten betyder at der allerede nu meldes alt udsolgt af de af de 800 mulige billetter. Der kommer gæster helt fra Køge og selskaber på op til 60 personer. Det er anden gang årets sjoveste folkefest arrangeres, hvor man kan opleve det forrygende tyrolerband ”Cantus” og nyde den store buffet fra Hotel Smedegården sammen med masser af vores gode øl på fad til rimelige priser. Der bliver også mulighed for at lave en kraftprøve! Senere på aftenen spiller ”Let's Dance Band”. Festen er den 30.10.2010 fra kl. 17-02, men dørene åbnes kl. 16.30.
Arrangør er foreningen Oktoberfest i Ringkøbing med hjælp fra en række andre foreninger i Ringkøbing. Se det festlige billedgalleri fra sidste års arrangement på Dagbladets netavis her >>NY BRYGGER VED KEDLERNE
>>SMAG VORES NYE ÆBLE CIDER
Bryghuset har et ønske om at udvide sortimentet med en cider og vores brygger har nu en testbryg klar på en æble cider. Der er tale om en cider efter engelsk tradition - det vil sige lidt mere tør end de meget søde varianter der dominerer markedet. Cideren er lavet på lokale æbler fra Højvang Frugtplantage, så der er brugt gode lokale råvarer. Cideren er klar på fad hos Cafe Bryghuset i Ringkøbing.
Kom og smag - vi vil gerne høre din mening! For kun 1.020 kr. er det muligt at blive aktionær og få følgende fordele: Kunstplakat af Eva bay Jørgensen, Ringkøbing (se nedenstående billeder) Nyhedsbrev pr. mail så du er opdateret Klik her og udfyld en tegningsblanket og bliv aktionær af Mylius-Erichsen Bryghus. ![]() ![]() ![]() ![]() |
||




